TK-208 Dmitrij Donský: Hromada šrotu pomníkem SSSR

V Rusku se významná lobby spojila ve snaze zachovat obří sovětskou ponorku třídy Typhoon, TK-208 Dmitrij Donský a proměnit ji v muzeum. „Bude to památník o nikom a o ničem,“ říká ruský expert na ponorky v exilu Alexandr Nikitin.

Třída Typhoon, která byla schopna nést 20 balistických střel s více jadernými hlavicemi, byla vůbec největší postavenou třídou ponorek na světě. Šest strojů této třídy bylo zkonstruováno ke konci Sovětského svazu v loděnici Sevmaš v Severodvinsku v severním Rusku. Sedmý stroj byl v rámci omezení daných Smlouvou o omezení strategických zbraní START I rozebrán.

Třída byla koncipována jako protipól k ponorkám třídy Ohio (SSBN-726) amerického námořnictva s balistickými raketami a jaderným pohonem. Západ se skutečně dozvěděl o sovětském projektu Typhoon v roce 1974, kdy tehdejší sovětský vůdce Leonid Brežněv řekl americkému prezidentovi Geraldu Fordovi, že pokud bude trvat na programu Trident, Sověti postaví Typhoon. Význam této výhrůžky nebyl hned zřejmý.

USA likviduje válečná monstra SSSR

Po rozpadu SSSR byly tři Typhoony (sovětské označení Projekt 941 Akula) sešrotovány s pomocí finančních prostředků z amerického programu Cooperative Threat Reduction (CTR) v 90. letech.

Další dvě, Severstal a Archangelsk, byly umístěny v Severodvinsku, kde dodnes zůstávají s otevřenými raketovými poklopy, takže americké satelity vidí, že na palubu nejsou naloženy žádné nové rakety.

Právě poslední Typhoon, Dmitrij Donský, která byla do začátku roku 2023 používána jako testovací platforma pro rakety Bulava a další systémy, se nyní promění v muzeum.

Ačkoli myšlenka zachování ponorky není nová, lobbistické skupině zúčastněných stran, včetně zástupců loděnic, válečných veteránů, námořnictva a Rosatomu se nyní podařilo získat souhlas od ministerstva obrany a společnosti United Shipbuilding Corporation, aby plán uvedli do života, uvádí Kremlem kontrolovaný list Rossijskaja Gazeta.

Petrohradské námořní muzeum

Dmitrij Donský TK-208 byl první ponorkou své třídy, na dokončení čekal do prosince 1981. Do služby vstoupil během následujícího roku a formálně byl vyřazen z provozu v únoru 2023. Ponorka kotví v loděnici Zvezdočka v Severodvinsku, vedle další z nyní vyřazených obřích válečných lodí Sovětského svazu, bitevního křižníku třídy Kirov s jaderným pohonem Admiral Ušakov.

Proměnit ponorku v muzeum zní snadněji, než to reálně jde. Nejprve musí být vyhořelé jaderné palivo ze dvou reaktorů bezpečně vyloženo. Samotná operace může trvat roky. Poté musí být z trupu vyříznut prostor se stále vysoce radioaktivními reaktory.

Rusko má určité zkušenosti s přeměnou bývalých ponorek na muzeum. Jediným muzeem vytvořeným z jaderné ponorky je K-3 Leninskij Komsomol, první ponorka Sovětského svazu poháněná jaderným reaktorem, a ta je nyní otevřena pro veřejnost v Kronštadtu u Petrohradu. K-3 byla připravena v loděnici Nerpa severně od Murmansku, práce údajně stály asi 650 milionů rublů. Práce na podstatně větší ponorce třídy Typhoon pravděpodobně přijdou Rusko na desítky miliard rublů.

Až bude někdy v budoucnu připraven, do Petrohradu zamíří také Dmitrij Donský. Zde podle listu Rossijskaja Gazeta získá prominentní kotviště u Ústředního námořního muzea Petra Velikého. Přesné umístění 170 metrů dlouhé obří ponorky není uvedeno.

Vysoce postavení důstojníci ponorek ze základen Severní flotily na poloostrově Kola dostávali tradičně po odchodu do penze pro běžné občany nedostupné byty v Petrohradě. Klub veteránů, mezi nimi i několik admirálů, je mocná lobby, kterou prezident Vladimir Putin potřebuje nutně jako spojence.

Skupina specialistů nedávno navštívila Severodvinsk a zkoumala podmínky Dmitrije Donského s cílem vypracovat plán, jak ponorku přestavět na muzeum.

Symbol studené války

Šest ponorek Typhoon postavených na přelomu 70. a 80. let se stalo symbolem závodu v jaderném zbrojení v poslední dekádě studené války. K jejich slávě pomohl i slavný román Toma Clancyho z roku 1984 Hon na Rudý říjen, který byl následně i zfilmován. Ve snímku se představil herec Sean Connery v hlavní roli sovětského kapitána Marka Ramiuse.

Bývalý důstojník ponorky Alexandr Nikitin, jenž sám sloužil na námořní základně Severní flotily Zapadnaja Lica, říká, že přestavba Dmitrije Donského na muzeum je jako vytvoření „památníku o nikom a ničem“. Nikitin dnes žije v exilu v norském Oslu a pracuje v oblasti jaderné bezpečnosti pro nadaci Bellona. „Tyto ponorky byly velké, drahé a k ničemu, protože nic neřešily,“ řekl ruský expert serveru Barents Observer. „Nyní bude tato hromada šrotu památníkem SSSR, země, která již neexistuje.“

Zdroj: Rossijskaja Gazeta, The Barents Observer, Usni.org
Autor/Licence fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0