Drony by jednoho dne mohly potopit americkou válečnou loď

Ukrajinská válka zdůraznila transformační roli nízkonákladových dronů v moderní válce a ukázala jejich schopnost neutralizovat drahé konvenční zbraně, jako jsou tanky, za zlomek ceny. Kamikaze drony, které stojí pouhých 500 dolarů za kus, prokázaly významnou užitečnost na bojišti tím, že přinutily armády přehodnotit taktiku a alokaci zdrojů.

Americké námořnictvo, které již tuto hrozbu zvažuje, podle webu 19fortyfive.com uznává potenciál dronů vyřadit nebo vážně poškodit vysoce hodnotná námořní cíle levně a efektivně. S drony stále vyspělejšími a dostupnějšími čelí námořní plavidla rostoucí zranitelnosti, což zdůrazňuje naléhavou potřebu vyvinout účinná protiopatření proti hrozbám dronů v budoucích válečných scénářích.

Ukrajina vše změnila

Válka na Ukrajině, která začala nevyprovokovanou invazí Ruska v únoru 2022, se dnes stala obrovskou laboratoří pro experimentování, jak bude další válka vypadat. Ještě důležitější je, že konflikt ukázal druhy zbraní, které budou charakterizovat bojiště v průběhu třetí dekády tohoto století.

Schopnost Ukrajiny navrhovat a nasazovat drony vytvořila smrtící zbraň dostupnou za velmi nízkou cenu a poskytla ničivou sílu v měřítku, které nikdy předtím neexistovalo. Tyto zbraňové systémy jsou tedy nyní něčím, co si může dovolit prakticky kdokoliv.

Cena kamikaze dronu může být 500 dolarů za kus

I kdyby k likvidaci ruského tanku bylo zapotřebí 4 nebo 5 dronů tohoto typu naložených výbušninami, je to jen zlomek ceny samotného tanku. Ukrajincům také umožňuje používat jejich drahé protitankové zbraně, jako je FGM-148 Javelin, vyrobeném v USA, pro ty scénáře, kdy je to jediná schůdná možnost.

Průkopníkem byl ISIS

Námořní stratégové jsou z nutnosti, pokud jde o budoucí války, obvykle napřed před ostatními. Není tedy žádným překvapením, že „námořní mozky“ přemýšlely o tom, kam tato technologie směřuje a jaké jsou její důsledky. Již téměř dva roky předtím, než ukrajinská válka vůbec začala, se specialisté na námořní válku ptali, zda by drony mohly také potopit plavidlo amerického námořnictva.

Islámský stát poprvé použil drony nesoucí výbušniny v roce 2016. Úder dronů vyrobených v garáži při rozsáhlém rojovém útoku se odehrál v Sýrii v roce 2018. V té době si jakákoli teroristická skupina mohla pořídit špičkový komerčně dostupný dron za zhruba 2 000 dolarů.

V roce 2020 měl vysoce kvalitní dron DJI Mavic Pro 2, známý v počátcích ukrajinské války, dosah až 16 kilometrů a mohl létat maximální rychlostí 75 km/h. Měl malou nosnost, byl schopen se pohybovat pouze přes navigační body. Rychlost a dosah dronu by klesly, pokud by byl vybaven výbušným nákladem, ale dosah by nebyl omezujícím faktorem. V porovnání s dnešními drony na Ukrajině jej můžeme označit za primitivní.

Do roku 2025 se schopnosti systémů dronů, jejich dosah, kvalita navigačních systémů a odolnost vůči prostředkům elektronického boje během posledních tří let významně zlepšily.

US Navy v ohrožení

Co se také v posledních letech změnilo, jsou dostupné zdroje pro sledování pohybu lodi amerického námořnictva. Jakákoli teroristická organizace či nestátní aktér nebo entita, která má schopnost navrhnout a vypustit útočný dron, si také může vyhledat polohu a pohyb libovolné námořní lodi. Všechny tyto informace jsou dostupné na webových stránkách, speciálně navržených k poskytování těchto informací.

Dalším poznatkem je, že útok dronu na loď amerického námořnictva nepotřebuje plavidlo potopit, aby bylo vyřazeno z činnosti. Zbraňové systémy na palubách amerických lodí, radary a další senzory, které poskytují informace, a jež potřebují k použití těchto zbraní, komunikační spojení atd., jsou namontované na horní palubě. To znamená, že jsou tedy zranitelné vůči útokům dronů. Jakmile přestanou fungovat, loď se stane v podstatě nepoužitelnou.

Útok na americkou válečnou loď lze uskutečnit

S klesajícím počtem lodí ve službách amerického námořnictva a rostoucí potřebou být schopen reagovat na hrozby v konkrétních konfliktních zónách by útoky dronů mohly představovat vážné potenciální narušení operačního plánu námořnictva.

Ostatně jak drony mohou ovlivnit válku na moři ukazují ukrajinské útoky na ruské lodě v Černém moři.

Tato hrozba je reálná a narůstá, V současné době neexistuje žádné řešení. Nynější stav protidronové obrany je více než neadekvátní,“ hodnotí situaci několik bývalých námořních zpravodajských důstojníků, se kterými hovořil reportér serveru 19fortyfive.com.

Drony mění pravidla boje

Tento technologický posun nutí státy závodit ve vývoji stále pokročilejších válečných lodí kompatibilních s novou generací autonomních prostředků. Od létajících dronů, které dokážou prozkoumat horizont a koordinovat útoky, po autonomní hladinová plavidla, jež dokážou přemoci nepřátelskou obranu, až po bezosádkové ponorky. Tyto robotické systémy přináší revoluci do námořního boje. Drony tak mění pravidla, to je nepochybné.

Před rokem popsal bývalý admirál amerického námořnictva James Stavridis útoky bezpilotních letounů na námořní plavidla jako zásadní moment ve vojenské historii srovnatelným s bitvou u Azincourtu v roce 1415 nebo útokem na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor v roce 1941.

„Vzhledem k tomu, že se levné bezpilotní prostředky vydávají na moře ve stále větším počtu, budou ohroženy drahé válečné lodě s posádkou,“ míní Stavridis.

Námořnictva několika zemí již pracují na projektech „dronových nosičů“. Konkrétně Španělsko, Turecko, Spojené státy a dokonce i Čína nebo Írán.

Zdroj: 19fortyfive.com, Blog polymer nano centrum
Autor/Licence fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Devin Monroe, CC BY-NC 2.0