AIM-260 Joint Advanced Tactical Missile (JATM) je americká střela vzduch-vzduch vyvíjená společností Lockheed Martin, která má nahradit stávající střely AIM-120 AMRAAM. Vývoj programu AIM-260 začal v roce 2017 jako reakce na pokročilé hrozby, zejména na čínskou střelu PL-15.
Střela AIM-260 je navržena tak, aby měla podobné rozměry jako AIM-120, což umožňuje její integraci na stávající platformy, jako jsou letouny F-22 Raptor, F/A-18E/F Super Hornet, F-35 Lightning II a F-15EX Eagle II. Očekává se, že AIM-260 překoná dosah AIM-120D-3, jehož maximální dosah není znám, ale odhaduje se na 160 km.
Zpoždění v produkci
Letové testy AIM-260 byly potvrzeny již v dubnu 2020 a v květnu 2023 bylo oznámeno, že střela by měla vstoupit do výroby ještě téhož roku. Navzdory těmto plánům nebyla střela dosud uvedena do plné operační schopnosti a v květnu 2024 Výbor pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů USA zkoumal potřebu dalších střel AIM-120 AMRAAM vzhledem k tomu, že AIM-260 ještě nevstoupila do produkce.
V září 2024 společnost Raytheon, vývojář střel AMRAAM, uvedla, že nejnovější varianta AIM-120D-3 dosáhla „prahového dosahu“ AIM-260. Raytheon také uvedl, že nové varianty AMRAAM budou „komplementární“ k AIM-260, přičemž AMRAAM bude sloužit jako „kapacitní“ a „dostupná“ zbraň, zatímco JATM bude určena k řešení pokročilých hrozeb.
Integrace AIM-260 na letouny F-22 Raptor zahrnuje modernizaci softwaru a hardwaru, včetně instalace architektury otevřeného systému a terminálu MIDS-JTRS, který umožňuje plné využití standardního protokolu datového spojení Link 16. Tato modernizace připravuje F-22 na nesení střely AIM-260 a zlepšuje jeho schopnosti v oblasti sdílení dat.
Výhoda nad nepřátelskými letouny
Přesné technické specifikace AIM-260 zůstávají utajeny, ale očekává se, že střela nabídne významné zlepšení v dosahu a schopnostech ve srovnání s AIM-120, čímž poskytne americkým stíhačkám výhodu ve vzdušném boji proti moderním hrozbám.
V roce 2022 došlo k významnému nárůstu testování střely AIM-260, přičemž podle amerického serveru The War Zone americké námořnictvo hrálo klíčovou roli při podpoře těchto testů. Tato spolupráce mezi letectvem a námořnictvem zdůrazňuje důležitost AIM-260 pro budoucí letecké operace všech složek ozbrojených sil USA.
Členové Letecké testovací a hodnotící letky Squadron 31 (VX-31) amerického námořnictva přispěli v loňském roce k významnému nárůstu testování zatím stále tajné střely vzduch-vzduch dlouhého doletu AIM-260A. V roce 2024 „Dust Devils“ z VX-31 také významně pomohli k počátečnímu nasazení střely AIM-174B, kdy se jedná o verzi vzduch-vzduch Standard Missile 6 (SM-6), což bylo reakcí na požadavek Pacifické flotily.
V roce 2023 americké letectvo potvrdilo podobu střely AIM-260 prostřednictvím zveřejněného renderu, který odhalil design střely. Tento render poskytl první veřejný pohled na střelu, jejíž detaily byly dosud přísně utajovány.
Navzdory utajení je zřejmé, že AIM-260 představuje významný krok vpřed ve vývoji střel vzduch-vzduch, který má zajistit převahu amerických ozbrojených sil ve vzdušném prostoru v nadcházejících letech.
Není jasné, kdy by AIM-260 mohla stoupit do operační služby. Když byla informace o existenci střely poprvé zveřejněna v roce 2019, bylo cílem dodávat první sériové kusy v roce 2022, ale neexistují žádné náznaky, že by k tomu došlo.
Jak už bylo uvedeno, podrobnosti o samotném AIM-260 zůstávají útržkovité a dosud se neobjevily žádné snímky reálné střely. Nicméně americké letectvo minulý měsíc potvrdilo serveru The War Zone, že nedávno vydané rendery JATM odráží skutečný design střely.
Zdroj: The War Zone, Aviation Week
Autor/licence fotografie: Master Sgt. Jeremy Lock, Deed – Attribution 4.0 International