Kanada přehodnocuje nákup F-35. Hledá alternativu v evropských stíhačkách?

Kanadská vláda se v posledních týdnech dostala do popředí mezinárodní diskuse o budoucnosti svého letectva. Zatímco se původně zavázala k nákupu 88 amerických víceúčelových stíhaček F-35 Lightning II, nyní se objevují spekulace, že Ottawa svůj záměr přehodnocuje. Důvodem jsou jak ekonomické faktory, tak i geopolitické obavy ohledně spolehlivosti Spojených států jako vojenského spojence.

Pokud by Kanada skutečně omezila svůj nákup F-35 a zaměřila se na jiné stroje, mohlo by to znamenat významný posun v obranné politice nejen pro samotnou Kanadu, ale i pro transatlantické vztahy a globální trh s vojenskými technologiemi. Jaké faktory stojí za tímto rozhodnutím, co by mohlo následovat a proč chce Kanada přehodnotit svůj nákup F-35?

Ekonomické důvody a rostoucí náklady

Nákup stíhaček F-35 představuje pro Kanadu největší vojenskou investici v její historii. Celková cena programu přesahuje 19 miliard dolarů, přičemž provozní a servisní náklady se odhadují na desítky miliard během několika desetiletí. Vzhledem k ekonomickému tlaku, rostoucím výdajům na obranu a potřebě modernizace dalších složek armády se objevují pochybnosti o tom, zda je F-35 pro Kanadu skutečně nejvýhodnější volbou.

Snížená důvěra ve Spojené státy jako spojence

Dalším klíčovým faktorem jsou geopolitické změny a nejistota ohledně budoucího směřování USA. Obchodní politika Donalda Trumpa, hrozby cel a protekcionismus vyvolávají obavy, zda bude Kanada v budoucnu schopna získávat náhradní díly a podporu pro americké stíhačky bez politických komplikací. Podle televizní stanice CBC je podpora Kanaďanů pro zrušení nákupu F-35 vysoká, a to i přesto, že platba za prvních 16 strojů již byla provedena.

Navíc USA v poslední době čelí kritice za to, že omezují sdílení citlivých technologií i se svými nejbližšími spojenci. Pokud by Washington uvalil podobná omezení i na Kanadu, mohla by se Ottawa ocitnout v nepříjemné situaci s omezeným přístupem k modernizacím a softwarovým aktualizacím pro své F-35.

Saab Gripen jako alternativa?

Jedním z hlavních kandidátů, který by mohl nahradit část plánovaných F-35, je švédský Saab Gripen E/F-39. Tento letoun je příkladem moderního stíhacího letounu s nižšími provozními náklady a vyšší dostupností.

Výhod Gripenu oproti F-35 je několik a zdaleka nejsou zanedbatelné. Nižší pořizovací cena – zatímco F-35 je extrémně nákladný stroj s obrovskými nároky na infrastrukturu, Gripen nabízí výrazně levnější alternativu s levnější údržbou i cenou provozu. Na rozdíl od F-35, který je silně závislý na americké logistické a softwarové infrastruktuře, Gripen umožňuje provozovatelům větší kontrolu nad upgrady a provozem.

Výborná kompatibilita s NATO – ačkoliv Gripen není americký letoun, je plně kompatibilní se spojeneckými systémy a může nést širokou škálu západní výzbroje.

Navíc Saab už dříve nabídl Kanadě licenční výrobu Gripenů přímo v Kanadě, což by znamenalo nejen posílení domácího leteckého průmyslu, ale i vyšší nezávislost na USA.

Jaký bude další vývoj?

V tuto chvíli je jisté, že Kanada neučinila žádné oficiální rozhodnutí o snížení počtu objednaných F-35. Zatím bylo potvrzeno prvních 16 letounů, ale osud zbývajících 72 kusů je stále nejistý.

Kanada se může nakonec držet se původního plánu a nakoupit všech 88 F-35 navzdory rostoucím nákladům a nejistotám ohledně vztahů s USA. Stejně tak ale může snížit objednávku F-35 na menší počet (např. 32 kusů) a zbytek kapacit nahradit levnějšími Gripeny. Nejradikálnější variantou je úplné přehodnocení strategie a místo F-35 vsadit na evropské letouny, čímž by se Kanada stala první velkou západní zemí, která F-35 odmítla.

Dopady na NATO a globální trh s vojenskou technikou

Pokud by Kanada skutečně omezila nákup F-35 a rozhodla se pro evropské letouny, mohlo by to mít široké dopady, kdy dojde k oslabení pozice společnosti Lockheed Martin, protože pokud Ottawa sníží objednávku, mohou následovat i další země, které zvažují levnější alternativy. Kanada je tradičně silným spojencem USA, ale její příklon k evropským zbraním by mohlo naznačovat posun v globální rovnováze vojenské spolupráce.

Evropské stroje Saab Gripen, Dassault Rafale nebo Eurofighter Typhoon by mohly získat silnější postavení na mezinárodním trhu.

Spustí Kanada lavinu odmítání F-35?

Kanadské přehodnocení nákupu F-35 je signálem širších změn ve světové bezpečnostní politice. Nejistota kolem spolehlivosti USA, vysoké náklady a rostoucí role evropských výrobců vedou k tomu, že země jako Kanada začínají hledat alternativy.

Zda se Ottawa skutečně rozhodne snížit počet objednaných F-35 a investovat do Saab Gripen E/F-39, zatím není jisté. Pokud by se tak ale stalo, mohlo by to odstartovat širší trend, kdy spojenci USA začnou diverzifikovat své vojenské nákupy a hledat větší nezávislost.

Zdroj: Defense Mirror, AP News, CBC
Autor/Licence fotografie: Saab Canada