Kresowiec, Public Domain

Z pole do bitvy: Polský improvizovaný obrněnec Kresowiec z bojů o Lvov

Na přelomu let 1918–1919 zuřily ve východní Haliči boje mezi Poláky a Západoukrajinskou lidovou republikou. V obleženém Lvově se polští obránci uchýlili k neobvyklému řešení. Vzniklo improvizované obrněné vozidlo známé jako „Kresowiec“, v překladu Pohraničník.

Základem tohoto bojového stroje se stal německý tříkolový zemědělský motorový pluh. Na konstrukci se podíleli inženýři Wilhelm Alexander Lützke-Birk a Witold Aulich, kteří v železničních dílnách přestavěli pluh na obrněné vozidlo. Pancéřování tvořily ocelové pláty silné asi 10 mm, připevněné nýtováním na improvizovaný trup.

Kresowiec byl vyzbrojen třemi těžkými kulomety. Podle dostupnosti buď německými MG 08, rakousko-uherskými Schwarzlose, nebo ruskými Maxim. Dva kulomety byly umístěny v bočních výklencích, jeden pak vzadu. Osádku tvořili 3–5 mužů.

Přestože dosahoval maximální rychlosti pouze 15–20 km/h, stal se Kresowiec důležitým symbolem obrany Lvova. Spolu s dalším obrněncem známým jako Tank Piłsudski byl Kresowiec nasazen v bojích o městské čtvrti a pomáhal udržet klíčové pozice. O jeho dalším osudu se mnoho neví, pravděpodobně byl po válce sešrotován.

Chcete vědět víc? Podívejte se na nové video z dílny G_J_Rasputina

Autor/Licence fotografie: Unknown author, Public Domain