USA a Vietnam se sbližují. Hanoj může získat stíhače F-16

Nyní již bývalý americký prezident Joe Biden navštívil v roce 2023 Vietnam, aby jednak zlepšil diplomatické vztahy s touto asijskou zemí, aby oba státy potenciálně spolupracovaly také na poli obrany i bezpečnosti, a jednak proto, aby čínský vliv na Hanoj citelně oslabil. Nové rekalibrace vztahů pak může přinést Vietnamu řadu benefitů, mimo jiné i dodávky amerických letounů F-16.

Joe Biden podnikl během svého mandátu turné po Asii, protože chtěl s tradičními spojenci jednak utužit a prohloubit spolupráci, v případě zemí, jako je Vietnam, pak nově nastavit vztahy a současně je odklonit od Číny, která pro USA představuje největšího obchodního soupeře. V roce 2016 Washington zrušil dlouholeté embargo, které uvalil na prodej zbraní Vietnamu, což pro Hanoj otevřelo nové obchodní příležitosti.

Z nepřátel partnery

O šest let později Vietnam hostil svůj první mezinárodní veletrh obranné techniky, kterého se zúčastnili přední američtí výrobci na poli obranného průmyslu, například Lockheed Martin a další. V roce 2023 později signoval Hanoj s Washingtonem přelomové komplexní strategické partnerství, které významně rozšiřuje možnosti spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. .

USA pak chtějí především využít situace, kdy se Vietnam a Čína dostaly již dříve do ostré kontroverze ohledně sporné oblasti Jihočínské moře, a to navzdory tomu, že obě země pojí silné politické a ekonomické vazby, stvrzené v roce 2008 strategickým partnerstvím.

F-16 vytlačuje z trhu ruské letouny

Vietnam nutně potřebuje modernizovat své letectvo, protože má ve své výzbroji staré stroje Su-27 a Su-30, které již dávno nesplňují standardy. Server 19fortyfive.com uvedl, že mezi USA a Vietnamem již bylo dosaženo dohody ohledně nákupu nejméně 24 stíhaček F-16 a cena má činit 4-6 miliard dolarů. Nicméně na potvrzení této informace si ještě musíme oficiálně počkat.

Nicméně pokud by se potvrdila, Vietnam by se stal pátou zemí v asijsko-pacifickém regionu, která si osvědčené stíhače pořídí. V případě Vietnamu by se jednalo o největší transakci na poli obrany. Je dobré nicméně připomenout, že Hanoj před několika lety uvažovala v rámci modernizace vzdušných sil o jiných, evropských možnostech, například o akvizici letounů JAS-39 Gripen či Eurofighter Typhoon.

Pro Vietnam by případná dohoda dávala smysl. Usiluje o snížení silné závislosti na ruských zbraňových systémech, které v současné době tvoří asi 80% jeho arzenálu. Snahy asijské země jsou pak v souladu s diverzifikovanou zahraničněpolitickou doktrínou, kdy se nechce spoléhat jednostranně pouze na jednu mocnost. Svou roli hraje i chronický ozbrojený konflikt na Ukrajině, který trvá již od února 2022.

Jedna F-16 vládne všem

USA rozvíjejí v současné době komplexní snahu o prodej svých letounů vybraným asijským zemím. Americké ministerstvo zahraničí schválilo nyní potenciální prodej letounů F-16 také Filipínám, svému tradičnímu spojenci v jihovýchodní Asii, které jsou součástí zbrojního balíčku zahrnujícího mimo jiné rakety středního doletu, protiletadlové zbraně a munici v celkové hodnotě 5,58 miliardy dolarů. Filipínská vláda dosud nerozhodla, zda na nabídku kývne.

Vietnamsko-americké vztahy prošly řadou turbulencí, nicméně to nyní začíná vypadat tak, že došlo k jejich stálejšímu oteplení. Už jsme na jiném místě hovořili o zrušeném embargu ze strany USA v roce 2016 a strategickém partnerství. Otázkou zůstává, jestli dojde i přes uzavřené partnerství k reálnému odklonu Vietnamu od Číny a Peking jistě podnikne všechny potřebné kroky k tomu, aby si Vietnam udržela ve své vlivové sféře.

Zdroj: The Diplomat, 19fortyfive.com
Autor/Licence fotografie: Lockheed Martin