KOMENTÁŘ: Kanada podceňuje význam Arktidy, chybí jí strategie


Kanadský premiér Markus Carney slibuje, že si námořnictvo tohoto státu pořídí až 12 nových ponorek v rámci obranné strategie. Zásadní problém ale je, že bez odpovídající infrastruktury v Arktidě bude nákup ponorek jen pomyslné plácnutí do vody.

Kanada má delší arktické pobřeží než Rusko a Spojené státy, přesto nedisponuje jedinou funkční základnou na sever od 60. stupně zeměpisné šířky. Žádný personál, žádné suché doky nutné pro opravy lodí, zkrátka nic. Z toho je jasně vidět, že i kdyby se Kanada spojila například s Austrálií, aby si zakoupila jaderné ponorky, které jsou do Arktidy mnohem vhodnější než ponorky konvenční, infrastruktura prostě chybět bude. Každá ponorka vyslaná na sever tedy bude muset urazit obrovské vzdálenosti, než dorazí na místo děje.

Je to v ostrém kontrastu s Ruskem a částečně i „nearktickou Čínou“. Rusové jsou asi nejlepší příklad toho, jak i relativně slabý stát (teorie „čerpací stanice“ ozbrojené raketami stále platí) může masivně investovat. Obnovovat staré základny z dob studené války nebo stavět nové. Investovat do flotily schopné operací na severu, do dalších leteckých základen. Dokonce i Čína se prohlašuje něčím jako „near Arctic State“ a uvažuje o Polární hedvábné stezce. Mimo to už nyní disponuje větší flotilou ledoborců než Spojené státy nebo právě Kanada. Ta v tomto smyslu následuje USA a již roky oznamuje nové ledoborce, které však nepřichází.

S tím jak Arktida taje se budou objevovat neustále nová naleziště zdrojů a bude docházet k nutnosti tato místa bránit. K tomu je potřeba vojenská infrastruktura, kterou Kanada nemá, a Carney se bude muset rozhodnout, zda bude pokračovat v pasivitě svých předchůdců, nebo bude Kanada schopna důvěryhodné přítomnosti v Arktidě. A než se nové ponorky v Kanadě objeví, je čas začít budovat opomíjenou infrastrukturu. Je čas změnit rozhodnutí o nákupu konvenčních ponorek v jaderné. Stále je možnost zapojit se do aktivity trojstranného paktu AUKUS, kde USA, Velká Británie a Austrálie spolupracují na společné třídě budoucích jaderných ponorek.

Nyní se prohání světovými oceány gigantická čínská rybářská flotila, která se odhaduje až na 3 000 lodí, včetně pomocných vojenských plavidel Čínské pobřežní stráže. Brzy se může stát, že něco podobného zaklepe i na arktické dveře Kanady, a ta nebude připravena.

Autor/Licence fotografie: Vytvořeno pomocí AI, Volné dílo