Jak levné ukrajinské námořní drony deptají Rusko. Kyjev si nyní připsal unikát

Není pochyb o tom, že Ukrajina se válkou se silnějším sousedem učí a získává nové schopnosti. Zejména hovoříme o oblasti výroby levných námořních dronů, které Kyjev používá mimořádně efektivně.

Ukrajina bojuje od února 2022 s ruskými agresory, která má k dispozici daleko větší vojenské možnosti než napadený stát včetně jaderných kapacit. Nicméně Ukrajina velmi dobře využívá svých stávajících schopností zejména v oblasti cenově dostupných námořních dronů. Ty Kyjev umí sám vyrábět a s úspěchem nasazovat do rozmanitých operací.

V Černém moři si za dobu trvání ozbrojeného konfliktu připsala Ukrajina některé nepopiratelné úspěchy, které mimo jiné zahrnují potopení či poškození výsadkových lodí, korvet a dalších plavidel. Významný otisk zanechaly především drony Magura V5, které jsou využitelné pro řadu úkolů, například bojové mise, sledování, průzkum. Jak uvádí portál 19fortyfive.com, Ukrajina měla začátkem května nasadit také modernizovanou Maguru V7.

Zabiják ruských letadel

Varianta Magura V7 je vybavená raketami vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder, což z ní činí obávanou zbraň. Web Naval News napsal, že Sidewinder odpálily tři drony Magura V7 a zničily dvě ruské stíhačky Su-30. Jde o vůbec první dva stíhače, které byly sestřeleny bezpilotním dronem, a první případ, kdy k tomu byla použita střela Sidewinder z bezpilotního prostředku. Jak prohlásil šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyryl Budanov, posádka prvního Su-30 přežila a byla vyzvednuta v Černém moři, posádka druhé stroje měla zahynout.

Rusko tak utrpělo v součtu od roku 2022 v Černém moři citelné ztráty. To donutilo agresora k tomu, že raději stáhl z anektovaného Krymu Černomořskou flotilu, protože s takovými ztrátami svých plavidel nepočítal a chce ji raději šetřit.

Drony mění bojiště

Ukrajinské nasazování námořních dronů se navíc dál vyvíjí, což významně ovlivňuje budoucí námořní operace, jak uvádí 19fortyfive.com. Ukrajina se velmi pružně přizpůsobuje rychle se měnícímu bojišti a dokáže i flexibilně reagovat na různé typy hrozeb, které přicházejí ze strany ruského nepřítele. Námořní drony využívá k omezení pohybu ruského letectva a námořních kapacit v neuralgické oblasti, tedy Černém moři.

Ukrajina významně podporuje výrobce dronů, mezi ně patří například společnost Ukroboronprom, která byla založena v roce 2010. Tento výrobní gigant se významně podílí na produkci dronů, které mají schopnosti proniknout hlouběji na území Ruska a tam zasáhnout vytipované cíle. Ukrajina má v současné době přes 100 specializovaných týmů, které intenzivně pracují na budoucí výrobě milionů dronů, jež mají citelně oslabit ruskou válečnou mašinérii.

Ucelené řady dronů

Už jsme se na jiném místě zmínili o dronech Magura V5, respektive Magura V7, Ukrajina nicméně vyrábí i další typy, za zmínku stojí určitě TLK-150, TLK-400 a TLK-1000. TLK-150 má maximální dolet 100 km, zatímco TLK-400 urazí vzdálenost až 1 200 km. TLK-100 je pak nejvýkonnější verzí, jeho dosah činí 2 000 km.

Ukrajinské námořní drony, které jsou technologicky stále vyspělejšími, nejsou jen zlomovým bodem na černomořské frontě, ale také zásadním krokem v námořní válce. Vzhledem k tomu, že námořní drony se staly jakýmisi provizorními bateriemi protivzdušné obrany, musí nyní konvenční armády plánovat nepředvídané situace, aby ochránily své stíhačky a námořní prostředky právě před bezpilotním nepřítelem.

Zdroj: 19fortyfive.com, Naval News
Autor/Licence fotografie: vygenerováno pomocí AI, Volné dílo