Panther, U.S. Navy photo 80-G-431906 - U.S. DefenseImagery photo VIRIN: HN-SN-98-07134, Public domain

Válka v Koreji: Sestřelil čtyři sovětské MiGy-15 během jednoho souboje, úspěch mu ale sebrali

Píše se rok 1952 a nad Koreou se setkávají američtí a ruští piloti. Bývalí spojenci bojují na život a na smrt. 18. listopadu 1952 se Royce Williams stal nejlepším námořním pilotem za války v Koreji. Sestřel čtyř Migů byl potvrzen samotnými Rusy, ale kupodivu ne americkým námořnictvem.

Ten den vzlétli piloti US Navy na strojích F9F-5 Panther z letadlové USS Oriskany CVA-34. Claire Elwood, John Middleton, E. Royce Williams a Dave Rowlands měli zachytit sedm stíhaček MiG-15, které k nim mířily ze sovětské základny ve Vladivostoku. Tým Národní bezpečnostní agentury (NSA) na palubě těžkého křižníku USS Helena (CA-75) se domníval, že MiGy usilují o pomstu poté, co americká letadla brzy ráno provedla útok v severovýchodní Severní Koreji poblíž sovětských hranic.

Čtyři stroje F9F-5 odstartovaly v bouřlivé sněhové bouři. Po několika minutách v mracích se obloha nahoře rozjasnila a američtí piloti zaregistrovali sedm kondenzačních pruhů daleko nahoře a po nějaké době spatřili i rudé hvězdy Sovětského svazu. V tu chvíli vedoucí letky Elwood hlásil, že se rozsvítila kontrolka jeho palivového čerpadla a důstojník Fighter Direction (FDO) mu nařídil, aby přerušil let a vrátil se na Oriskany.

Panther proti Migům

Sovětští piloti se na zbývající Američany vrhli s využitím výškové převahy rozděleni do dvou formací. Williams zasáhl první Mig, který začal kouřit a padat k zemi. Rowlands Mig pronásledoval a Williamse nechal samotného. Williams ve svém Pantheru tedy nyní čelil zbývajícím šesti Sovětům. Migy využívaly naplno své převahy ve zrychlení a manévrovatelnosti a podávaly si Williamse jako na střelnici. Ten zoufale uhýbal a když se mu v dosahu jeho zbraní objevil nejaký Mig, pálil po něm.

Postupně šly dolů k zemi další 3 Migy, ale boj zdaleka neskončil a Williams schytal dávku z kanónu ráže 37mm od jednoho Migu a hydraulická jednotka byla zničena. Panther prakticky nešel ovládat a Williams se pokusil ze souboje odpoutat. Řítil se dolů k mořské hladině se střílejícím Migem nalepeným za ocasem. Naštěstí se vrátil Williamsův wingman a dotírající sovětský letoun odehnal.

Střemhlavý let se Williamsovi podařilo se vybrat a ani palba z doprovodných torpédoborců ho již nepoškodila a on s velkou dávkou štěstí a umění přistál na palubě USS Oriskany. Na jeho letounu napočítali mechanici 263 děr od sovětských kanónů ráže 23 a 37mm. Ubohý Panther nakonec skončil v moři, opravovat ho se nevyplatilo.

Ukradené sestřely

V životním boji dokázal Royce Williams to, co nikdy nedokázal žádný jiný americký stíhací pilot, sestřelil čtyři MiGy-15 v jednom boji. Vzhledem k tomu, že F9F-5 Panther byl překonán Migem ve všech parametrech, tedy rychlosti, ovladatelnosti a palebné síle, byl to skutečně výkon hodný zaznamenání.

Na nejvyšších vládních úrovních USA a velení OSN panoval ale strach, že by takový „incident“ mohl změnit korejskou „policejní akci“ ve třetí světovou válku. Pokud jde o námořnictvo Spojených států, k boji nikdy nedošlo.

50 let musel Williams o celé akci mlčet a překvapivě až po skončení Studené války, když Rusové odtajnili záznamy bylo potvrzeno, že Williams opravdu čtyři Migy dostal. Piloti Taršinov, Vandalov a Pakhomin zemřeli v boji, šéf sovětské letky Beljakov dotáhnul těžce poškozený stroj nad sovětské území a zemřel při pokusu o nouzové přistání. V záznamech námořnictva ale dodnes zůstává onen zfalšovaný záznam, který Williamsovi přiznává pouze jeden sestřel a to i přes zveřejněné ruské záznamy.

Elmer Royce Williams obdržel 24. února 2026 Medaili cti a je ve svých 101 letech posledním žijícím nositelem Medaile cti z Korejské války. Williams žije v Escondidu v Kalifornii.

Zdroj: The Aviation Geek Club, U.S. Naval Institute
Autor/Licence fotografie: Panther nad Koreou, U.S. Navy photo 80-G-431906 – U.S. DefenseImagery photo VIRIN: HN-SN-98-07134, Public domain