USA chtějí doplnit zásoby vysoce efektivní přesně naváděné letecké pumy GBU-57 MOP (Massive Ordnance Penetrator). V současné doby se finalizuje kontrakt se společností Boeing v hodnotě 100 milionů dolarů.
USAF chce doplnit stav GBU-57, jedná proto s Boeingem o dohodě na dodávky této letecké pumy. Americké letectvo uvedlo, že nákup nových zbraní je „kriticky nezbytný k doplnění zásob GBU-57 vynaložených během operace Půlnoční kladivo“.
Byla to právě GBU-57, která udeřila v roce 2025 na tři íránská jaderná zařízení – Fordo, Natanz a Isfahán. Operace se zúčastnily bombardéry B-2 Spirit, F-35, F-22, F-16 a během ní došlo ke shozu 14 pum. Celá akce pak byla prvním operačním případem použití bomb na ničení vytipovaných zařízení.
Největší a nejničivější
GBU-57 je největší a také nejničivější konvenční (nejaderná) přesně naváděná bomba v arzenálu USA. Byla vyvinuta primárně k ničení hluboko podzemních bunkrů, jako jsou jaderná zařízení, velitelská centra či podzemní sklady zbraní. Hmotnost pumy o délce přibližně 6,2 m činí asi 13 6000 kg. Bomba dokáže proniknout až do 60 m zeminy nebo asi 8 m železobetonu, teprve potom exploduje, tedy až uvnitř cíle. Zásah dodá kinetickou energii 800-900 megajoulů.
Nosičem GBU-57 je bombardér B-2 Spirit, který může nést 2 tyto zbraně. Perspektivně se počítá s tím, že nosičem bude B-21 Raider, který ve službě nahradí právě B-2. Ten má být rovněž nosičem nové bomby Next Generation Penetrator (NGP). Přesný počet GBU-57 v americkém arzenálu neznáme, protože je utajený, ale ke konci roku 2015 podle několika zdrojů měla mít USAF k dispozici nejméně 20 kusů bomby.
Prozatím je nákup GBU-57 myšlen jako dočasné řešení, dokud nebude do provozu uveden NGP.
A co Rusko?
GBU-57 je unikátní v tom, že zatím neexistuje stejně účinný ekvivalent. Nemá jej Rusko ani Čína. Rusko sice vlastní bunker-buster bomby, které jsou v některých parametrech srovnatelné s americkou přesně naváděnou pumou, nicméně americký protějšek je jednak novější, větší, jednak výkonnější a efektivnější.
Rusko má v arzenálu laserem naváděnou pumu KAB-1500L, která je určená k ničení pozemních, podzemních a hladinových cílů. Vývoj zbraně začal v roce 1977. Jejími nosiči jsou letouny Su-24M, Su-37, Su-27IB, Su-35 a další stroje.
Svůj bojový debut si bomba o hmotnosti 1 500 kg odbyla v letech 1988-1989, kdy útočila na pozice afghánských mudžahedínů. Nicméně realita ukázala, že použití pum nebylo příliš účinné. Pumy byly rovněž nasazeny v první válce v Čečensku a Rusko je použilo v Sýrii proti odpůrcům svého spojence Bašára Asada.
Zdroj: EurAsian Times, Defense News
Autor/Licence fotografie: Bombardér B-52 během testu GBU-57 v roce 2009, americké ministerstvo obrany, Public Domain

