
Čínské a ruské kanály na Telegramu či síti X se předhánějí ve scénářích, podle nichž by Írán – vyzbrojený čínskou a ruskou technikou a stovkami rychlých člunů s raketami dokázal poslat ke dnu americkou jadernou letadlovou loď.

Návštěva tureckého prezidenta Recepa Erdogana Saúdské Arábie potvrdila oteplování vzájemných vztahů. To může mít přímý vliv na potenciální zapojení Saúdů do vývoje stíhače 5. generace KAAN, nebo k jeho budoucímu prodeji. Nicméně je zde stále možná nabídka Američanů na letoun F-35.

Mnichovská bezpečnostní konference přinesla řadu zajímavých postřehů či výzev. S napětím se očekával především projev amerického ministra zahraničí Marka Rubia, který měl být namířený vůči Evropě. Jenže se stal opak a starý kontinent si mohl oddychnout. Tedy prozatím.

Během setkání v Teheránu 10. února 2026 předali čínští vojenští představitelé svým íránským protějškům zmenšený model stíhačky Chengdu J-20 „Mighty Dragon“. Fotografie ze slavnostní výměny se od té doby objevily na internetu, čímž čínské úřady veřejně naznačují větší vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi.

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov 3. února 2026 řekl, že Moskva bude připravena reagovat, pokud USA rozmístí zbrojní systémy nebo prvky systému protiraketové obrany Golden Dome v Grónsku. Uvedl, že taková situace „by si vyžádala vojensko-technická kompenzační opatření“, a že ruští specialisté budou připraveni je provést.

Magazín Securitytech.cz se zeptal plukovníka českého generálního štábu v záloze vojenského analytika Zdeňka Petráše na nejnovější jednání Ukrajiny, Ruska a USA v Abú Dhábí, zda došlo k nějakému významnému posunu. Dále nás zajímalo, jak by nakonec celý konflikt mohl dopadnout a jestli může Ukrajina z něho vyjít jako nezávislý a suverénní stát. „Rusko může přistoupit na to, že se stáhne z území, které nyní kontroluje za předpokladu, že se Ukrajina stane nárazníkovou zónou mezi NATO a Ruskem a bude demilitarizována,“ říká Petráš. Více nabízíme v našem rozhovoru.

Koncept BBG(X) třídy Trump je koncipován jako větší nástupce DDG(X), postavený tak, aby řešil prostorová, hmotnostní, energetická a chladicí omezení, která komplikují přidání hypersonických systémů, railgunů a vysokoenergetických laserů do stávajících konstrukcí lodí US Navy.

„Všechny bych zabil“ není dávno analýza, ani odstrašování nebo strategie. Podobné výkřiky již dávno Rittera diskvalifikovaly z jakékoliv seriózní debaty, a pokud někdo jeho dedukcím a „analýzám” věří, je stejný blázen jako on.

Když závěrem minulého roku představil americký prezident Donald Trump plán modernizace námořnictva, tzv. Zlatou flotilu, jež počítá s konstrukcí nové třídy bitevních lodí s nejmodernějšími systémy a výtlakem více než 35 000 tun, nedodal zásadní informaci. Že k její výstavbě bude potřeba skutečně mnoho lidí, přibližně 250 000.

Vláda plánuje umístit radary TPY-4 ve Skagenu (severním cípu Dánska), Bornholmu (v Baltském moři), na Faerských ostrovech a případně i ve východním Grónsku, aby rozšířila dosah leteckého dohledu nad zemí.